Повеќе од половина милион здравствени пропусници денеска престануваат да важат во Франција

Од:

Околу 560.000 здравствени пропусници во Франција денеска би можеле да бидат деактивирани соопшти Министерството за здравство со оглед на новата одлука која се оденсува на дополнителните дози вакцина против Ковид-19.

Почнувајќи од денеска возрасните кои ја примиле втората доза вакцина пред повеќе од седум месеци мора да примат и трета бустер доза за нивните пропусници да останат важечки.

Франација почна со користење на дигиталните здравствени попусници минатото лето.

Би можело да ве интересира

Франција ги олеснува ограничувањата, маската повеќе не е задолжителна насекаде

Речиси 100 приведени на забранетиот протест на „Конвојот на слободата“ во Париз

ВИДЕО: Дел од конвојот демонстранти против вакцинацијата влезе во центарот на Париз, полицијата реагираше со солзавец

Франција воведува потврди за вакцинација, ќе важат во ресторани, кина, возови

Во Франција 91.608 новозаразени со Ковид-19, најмногу за 24 часа од почетокот на пандемијата

Катерина Ѓуровски

Франција се откажа од Мерк, ќе го набавува лекот на Фајзер