ВИДЕО: Дел од конвојот демонстранти против вакцинацијата влезе во центарот на Париз, полицијата реагираше со солзавец

Од:

Француската полиција одговори со солзавец кон учесниците во „конвојот на слободата“ кои се побија до центарот на АПриз на неколку плоштади. Протестот е против ограничувањата поради пандемијата, но и поради социјалните политики.

Некои од возилата успеаја да ги побијат полициските контролни точки во центарот на АПриз и да го пореметат сообраќајот. Инспирирани од канадскиот протест наречен „конвој на слободата“, возачи од голем број француски градови се обидуваат да и пркосат на полициската наредба да не влегуваат во градот.

Полицијата користеше солзавеш на неколку места во престолнината за да ги растера демонстрантите против вакцинацијата и задолжителните ковид-пропусници за пристап на јавните места.

Уапсени се 14 лица, запрени се 500 возила кои во текот на утрото се обидувале да влезат во ПАриз соопшти полицијата.

Паралелно, околу две до три илјади луѓе маршираа на друг, одобрен протест против поадемиските огранучувањз, но и поради падот на животниот стандард и растот на инфлацијата.

Би можело да ве интересира

Франција ги олеснува ограничувањата, маската повеќе не е задолжителна насекаде

Речиси 100 приведени на забранетиот протест на „Конвојот на слободата“ во Париз

Франција воведува потврди за вакцинација, ќе важат во ресторани, кина, возови

Повеќе од половина милион здравствени пропусници денеска престануваат да важат во Франција

Во Франција 91.608 новозаразени со Ковид-19, најмногу за 24 часа од почетокот на пандемијата

Катерина Ѓуровски

Франција се откажа од Мерк, ќе го набавува лекот на Фајзер