francija koronavirus

Свет

Хакери украдоа резултати од 1,4 милиони тестови за коронавирус во Париз

А1он
Хакери украдоа резултати од 1,4 милиони тестови за коронавирус во Париз. Поднесена е жалба до обвинителството, соопшти здравствената служба на париските болници. Нападот погоди област
Свет

16 уапсени и тројца повредени полицајци на протестите во Франција против ковид пропусниците

А1он
Во поголем број француски градови вчера се одржаа протести поради воведување на така наречените здравствени ковид пропусници. Седум саботи по ред во Франција се одржуваат
Свет

ВИДЕО: 200 илјади Французи незадоволни од мерките на Макрон излегоа на улица

А1он
Повќе од 200 илјади Французи вчера биле дел од протестите против санитарните пропусници и рестриктивните мерки кои особено се однесуваат на невакцнинираните соопшти денеска полицијата.
Свет

ВИДЕО: Француската полиција со солзавец ги растера демонстрантите против санитарните пропусници

А1он
Француската полиција употреби солзавец на демонстрациите против анти-ковид рестриктивните мерки во центарот на Париз. Во Париз се одржуваат неколку протести против воведување санитарни пропусници во
Свет

ВИДЕО: Жестоки протести во Франција против „здравствената диктатура“ и против ковид пасошите

А1он
Илјадници луѓе денеска повторно протестираа ширум Франција против најавите на претседателот Емануел Макрон за проширување на употребата на здравствениот пасош, кој ќе биде усвоен в
Свет

Франција воведува ограничувања за патниците од неколку европски држави

А1он
Граѓаните на Велика Британија, Шпанија, Португалија, Кипар, Грција и Холандија кои сакаат да влезат во Франција ќе мора да направат негативен тест за Ковид-19 не
Свет

ВИДЕО: Хаос во Франција, тешко повредено 22-годишно момче додека полицијата растураше рејв забава

А1он
Пет полицајци се повредени, а едно момче ја загубило рака за време на нередите во кои француската полиција растури рејв забава на која присуствувале околу
Свет

Францускиот премиер е во изолација, сопругата му е болна од Ковид-19

А1он
Францускиот премиер Жан Кастекс е ставен во изолација седум дена по контакт со неговата сопруга, која е позитивна на Ковид-19. „Премиерот, кој ја прими првата
Свет

Франција од денеска дозволува вакцинирање на сите возрасни групи

А1он
Од денеска сите граѓани на Франција, без разлика на возраста или здравствената состојба, ќе можат да се вакцинираат против Ковид-19, во момент кога властите постепено
Свет

Во Франција наскоро ќе прекине носењето на маска на отворен простор

А1он
Франција наскоро ќе ја достигне точката кога маската веќе нема да биде задолжителна на отворено, изјави министерот за здравство, Оливие Веран, без да даде притоа