francija koronavirus

Свет

Повеќе од 10 милиони луѓе во Франција примиле прва доза вакцина против Ковид-19

А1он
Франција денеска го премина прагот од десет милиони луѓе кои ја примија првата доза на вакцината за коронавирус. Тоа го изјави денеска премиерот Жан Кастекс,
Свет

Врвот на третиот бран на коронавирус во Франција може да се достигне за 10 дена

А1он
Франција може да го достигне врвот на третиот бран на епидемија на коронавирус за седум до десет дена, изјави денеска министерот за здравство Оливие Веран.
Свет

Франција ќе почне со олеснување на рестриктивните мерки

А1он
Франција ќе почне со олеснување на „локдаунот“. Одржување на концерти и фестивали ќе биде дозволено со ограничен број на публика, пишува весникот „Фигаро“. Весникот се
Свет

Поддршка за „АстраЗенека“ и од Франција

А1он
Францускиот министер за здравство Оливер Веран и даде поддршка на вакцината против Ковид-19 на компанијата АстраЗенека, тврдејќи дека таа овозможува доволна заштита против речиси сите
Свет

Французите повеќе и веруваат на Европската Унија отколку на својата влада

А1он
Најновото истражување во Франција покажа дека граѓаните имаат повеќе доверба во ЕУ отколку во владата на нивната земја во врска со вакцинацијата против коронавирусот. „Политико“
Свет

Макрон го одложува воведувањето нов карантин

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Франција го одложува воведувањето на третата блокада затоа што верува во способноста на граѓаните да го спречат ширењето на