Францускиот премиер е во изолација, сопругата му е болна од Ковид-19

Од:

Францускиот премиер Жан Кастекс е ставен во изолација седум дена по контакт со неговата сопруга, која е позитивна на Ковид-19.

„Премиерот, кој ја прими првата доза на вакцината Астра Зенека на 19 март, тестиран е негативно“, соопшти синоќа кабинетот на премиерот.

„Поради близок контакт, тој ќе биде седум дена изолација, според санитарните правила“.

Кастекс вчера го одбележа првиот ден од новата фаза на олеснување на ограничувањата во Франција со посета на пазар на големо на периферија на Париз и спортска сала, а потоа се состана со министерот за економија Бруно Ле Мер и присуствуваше на состанок на Министерскиот совет во Елисејската палата за првпат од октомври.

Премиерот на Франција е принуден на изолација по третпат за помалку од една година.

Би можело да ве интересира

Франција од денеска дозволува вакцинирање на сите возрасни групи

Во Франција наскоро ќе прекине носењето на маска на отворен простор

Повеќе од 10 милиони луѓе во Франција примиле прва доза вакцина против Ковид-19

Врвот на третиот бран на коронавирус во Франција може да се достигне за 10 дена

ВИДЕО: Францускиот премиер Кастекс ја прими првата доза од вакцината на „АстраЗенека“

Жарко Настоски

Кастекс: Франција е во третиот бран од епидемијата, нападнати сме од бројни варијанти на вирусот

Жарко Настоски