Францускиот премиер е во изолација, сопругата му е болна од Ковид-19

Од:

Францускиот премиер Жан Кастекс е ставен во изолација седум дена по контакт со неговата сопруга, која е позитивна на Ковид-19.

„Премиерот, кој ја прими првата доза на вакцината Астра Зенека на 19 март, тестиран е негативно“, соопшти синоќа кабинетот на премиерот.

„Поради близок контакт, тој ќе биде седум дена изолација, според санитарните правила“.

Кастекс вчера го одбележа првиот ден од новата фаза на олеснување на ограничувањата во Франција со посета на пазар на големо на периферија на Париз и спортска сала, а потоа се состана со министерот за економија Бруно Ле Мер и присуствуваше на состанок на Министерскиот совет во Елисејската палата за првпат од октомври.

Премиерот на Франција е принуден на изолација по третпат за помалку од една година.

Би можело да ве интересира

Хакери украдоа резултати од 1,4 милиони тестови за коронавирус во Париз

16 уапсени и тројца повредени полицајци на протестите во Франција против ковид пропусниците

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: 200 илјади Французи незадоволни од мерките на Макрон излегоа на улица

ВИДЕО: Француската полиција со солзавец ги растера демонстрантите против санитарните пропусници

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Жестоки протести во Франција против „здравствената диктатура“ и против ковид пасошите

Франција воведува ограничувања за патниците од неколку европски држави

Катерина Павлова-Николовска