ВИДЕО: Хаос во Франција, тешко повредено 22-годишно момче додека полицијата растураше рејв забава

Од:

Пет полицајци се повредени, а едно момче ја загубило рака за време на нередите во кои француската полиција растури рејв забава на која присуствувале околу 1.500 лица.

„Нередите траеја повеќе од седум часа. Кон полицијата летаа молотови коктели, делови од бетноски цигли и петарди. Петмина полицијаци се повредени, двајца се пренесени во болница. Во хаотичната ситација едно момче на 22 години ја загуби раката“ – потврдија локалните власти.

Почната е истрага околу тоа како се случило да дојdе до тешката повреда на момчето. Има и уште еден повреден меѓу учесниците на забавата.

На забавата чие одржување е забрането поради актуелните ковид мерки во земјата, полицијата употеби солзавец за да ги растера насобраните.

Техно фестивалоt требало да трае неколку дена, а информациите за него се ширеле по социјалните мрежи.

Би можело да ве интересира

Хакери украдоа резултати од 1,4 милиони тестови за коронавирус во Париз

16 уапсени и тројца повредени полицајци на протестите во Франција против ковид пропусниците

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: 200 илјади Французи незадоволни од мерките на Макрон излегоа на улица

ВИДЕО: Француската полиција со солзавец ги растера демонстрантите против санитарните пропусници

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Жестоки протести во Франција против „здравствената диктатура“ и против ковид пасошите

Франција воведува ограничувања за патниците од неколку европски држави

Катерина Павлова-Николовска