Франција воведува ограничувања за патниците од неколку европски држави

Од:

Граѓаните на Велика Британија, Шпанија, Португалија, Кипар, Грција и Холандија кои сакаат да влезат во Франција ќе мора да направат негативен тест за Ковид-19 не постар од 24 часа, соопшти француската влада.

Во соопштението на премиерот Жан Кастекс се вели дека мерката, која се однесува на невакцинирани патници, ќе стапи на сила на полноќ.

Тунис, Мозамбик, Куба и Индонезија се исто така на „црвената листа“.

Досега, Британците мораа да имаат тест не постар од 48 часа, додека за Шпанците, Португалците, Кипарците, Грците и Холанѓаните, тој период беше 72 часа.

Франција бележи брзо зголемување на бројот на заразени со вирусот.

Би можело да ве интересира

Хакери украдоа резултати од 1,4 милиони тестови за коронавирус во Париз

16 уапсени и тројца повредени полицајци на протестите во Франција против ковид пропусниците

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: 200 илјади Французи незадоволни од мерките на Макрон излегоа на улица

ВИДЕО: Француската полиција со солзавец ги растера демонстрантите против санитарните пропусници

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Жестоки протести во Франција против „здравствената диктатура“ и против ковид пасошите

ВИДЕО: Хаос во Франција, тешко повредено 22-годишно момче додека полицијата растураше рејв забава

Катерина Павлова-Николовска