ВИДЕО: Француската полиција со солзавец ги растера демонстрантите против санитарните пропусници

Од:

Француската полиција употреби солзавец на демонстрациите против анти-ковид рестриктивните мерки во центарот на Париз.

dobivaj vesti na viber

Во Париз се одржуваат неколку протести против воведување санитарни пропусници во Франција.

На еден од митинзите, полицијата употреби солзавец откако толпата почна да провоцира полицајци. Демонстрантите скандираа „Слобода! и фрлаа шишиња кон полицијата. Тие, исто така, извикуваа пароли „Диктатор – во затвор!“, „Макрон, не ни треба твојата пропусница!“

Како што објави претставникот на француската влада Габриел Атал, санитарните пропусници ќе започнат да функционираат на 9 август.

На 12 јули, францускиот претседател Емануел Макрон најави серија нови рестриктивни мерки за ограничување на ширењето на Ковид-19. Меѓу другото, тој најави продолжување на практиката за користење санитарни пропусници, со кои се докажува вакцинација или негативен резултат од тестот за Ковид-19, особено во барови, ресторани, возови на долги релации и авиони.

Шефот на Француската Република, исто така, најави воведување на задолжителна вакцинација за лекарите во Франција и сите оние кои работат во болници и домови за стари лица. По изјавите на претседателот на Франција, соодветниот предлог -закон беше подготвен и усвоен од францускиот парламент.

Би можело да ве интересира

Бугарското МНР упати нота до нашето МНР за антибугарскиот наратив на протестите во Скопје

Орце Костов

Ѓорѓиев: Европска Унија „да“, но не како асимилирани Бугари

Предраг Петровиќ

ЖИВО: Осми ден протести против францускиот предлог

Предраг Петровиќ

Кривична пријава против 12 лица за учество во толпа пред Собранието на Македонија

Каевски: Мицкоски не беше мета, туку режисер на крваво сценарио кое не успеа

Орце Костов

Протест пред Собрание против францускиот предлог

Предраг Петровиќ