dut

Македонија

Али Ахмети стана почесен доктор на Тетовскиот универзитет, Груби вели: таква личност нацијата ретко раѓа

А1он
Тетовскиот Универзитет денеска му ја додели титулата почесен доктор на науки (Doctor Honoris Causa) на претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети. На свеченоста
Македонија

„Тргни ги новинарите ми кажаа“, обезбедувањето ги замоли новинарите да ја напуштат зградата

Васко Маглешов
Половина час откако почна седницата за дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на инспекторот Ѓорѓи Илиевски, се појави обезбедување
Македонија

На новинарите не им беше дозволено да ја следат дисциплинската постапка за инспекторот Илиевски

Васко Маглешов
Валерија Анастасова, претседателката на дисциплинската комисија, која треба да расправа за постапката со инспекторот Ѓорѓи Илиевски, пред почетокот на седницата на новинарите им рече дека
Македонија

Промоција на „Македонски мултиетнички јазли – битки за едно или две општества“

А1он
На Државниот универзитет во Тетово денеска беше промовирано издание на албански јазик на книгата „Македонски мултиетнички јазли – битки за едно или две општества“ од
Македонија

Петта меѓународна балканска конференција за спортски науки на ДУТ

А1он
Сто и педесет научни работници од 30-ина институции учествуваат на Петтата меѓународна балканска конференција за спортски науки што денеска беше отворена во Ректоратот на Државниот
Македонија

На ДУТ претставени програмите „Еразмус плус“ и „Еуропас“

А1он
Претставници на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност денеска на Државниот универзитет во Тетово ги претставија можностите на програмите „Еразмус плус“ и „Еуропас“.
Македонија

Меѓународна научна конференција за природно-математички науки

А1он
На Државниот универзитет во Тетово денеска беше отворена првата меѓународна научна конференција на природно-математички науки во организација на Факултетот за природно-математички науки. На конференцијата ќе
Македонија

На ДУТ меѓународна конференција за јазикот и книжевноста

А1он
Во ректоратот на Државниот универзитетот во Тетово денеска беше свечено отворена четвртата меѓународна научна конференција на Филолошкиот факултет на тема „Јазикот и книжевноста – специфичен