den na albanskata azbuka

Македонија

Врачена наградата „22 Ноември“ на политиколот Илбер Села и писателот Фејзи Бојко

А1он
Одборот за доделување на државната награда „22 Ноември“ денеска во Собранието ја додели наградата „22 Ноември“ за 2021 година на политикологот Илбер Села и писателот
Македонија

Денот на Албанската азбука – 22 Ноември, неработен за припадниците на албанската заедница

А1он
Министерството за труд и социјална политика соопшти дека, согласно со Законот за празниците, 22 ноември 2021 година (понеделник), Денот на Албанската азбука, е неработен ден
Македонија

Денот на албанската азбука одбележан со промоција на книга и документарен филм за Параскеви Киријази

А1он
Денови на азбуката – 2020“ е културно-научната манифестација која вчера и денеска се одржа во Институтот за духовно и културно наследство на Aлбанците, по повод
Македонија

Пендаровски: Денот на албанската азбука е државен празник со кој се горедат сите граѓани

А1он
Претседателот Стево Пендаровски по повод одбележувањето на Денот на албанската азбука – 22 Ноември денеска упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во земјава.
Македонија

Груби: Заедничко ни е патешествието кон слободата, правдата, еднаквоста, но и интеграцијата

А1он
Судбините на нашите народи во нашата земја се меѓусебно поврзани. Заедничко ни е патешествието кон слободата, правдата, еднаквоста, но и интеграцијата. Принципот на самоопределување на
Македонија

Честика од Џафери за Денот на албанската азбука: Дарот е голем, меѓутоа аманетот да се чува тој дар е уште поголем

А1он
Со особена радост сакам да го честитам празникот 22 Ноември, Денот на албанската азбука, кој е востановен по денот кога се одржал Битолскиот конгрес на
Македонија

Заев за Денот на албанска азбука: Јазикот е дел од генетскиот код на еден народ

А1он
Јазикот и негова соодветна азбука се дел од генетскиот код на еден народ и се произлезени од универзалното право на самоопределување. Во тој генетски код
Македонија

Свечена Академија во по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука и 110 годишнината од Битолскиот конгрес

А1он
Денеска во организација на Секретаријатот за европски прашања, а во име на Собранието и Владата на Република Македонија, во просториите на Музејот на албанската азбука