Свечена Академија во по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука и 110 годишнината од Битолскиот конгрес

Од:

Денеска во организација на Секретаријатот за европски прашања, а во име на Собранието и Владата на Република Македонија, во просториите на Музејот на албанската азбука во Битола се одржа Свечена Академија по повод 22 ноември – денот на албанската азбука и 110 годишнината од Битолскиот конгрес.

dobivaj vesti na viber

На денешната свечена академија учествуваа еминентни претставници од Академија на Науките на Албанија, Албанска Академија за Албанолошки студии, Албанолошкиот Институт на Косово; Институт на историјата на Косово, како и повеќе истакнати научни, општествени и политички претставници од Македонија.

Прославата на еден од најважните јубилеи, 110 годишнината од Битолскиот конгрес и унификацијата на Албанската азбука продолжува со промоции на повеќе книги, научни трудови; предвидено е и научна конференција во хотел Епинал, исто така во Битола, додека централен настан ќе биде утрешниот настап на уметничкиот великан Шкелзен Доли со концерт на виолина во придружба на Македонската филхармонија, а под диригентската палка на Михаел Мацијашчик од Полска на кој ќе присуствуваат и Претседателите на Албанија и Косово – Илир Мета и Хашим Тачи, со што овој историски јубилеј ќе биде одбележан на високо регионално ниво, со присуство на претставниците на Албанците од целиот регион.

Би можело да ве интересира

Врачена наградата „22 Ноември“ на политиколот Илбер Села и писателот Фејзи Бојко

Ана Ололовска

Денот на Албанската азбука – 22 Ноември, неработен за припадниците на албанската заедница

Ана Ололовска

Денот на албанската азбука одбележан со промоција на книга и документарен филм за Параскеви Киријази

Пендаровски: Денот на албанската азбука е државен празник со кој се горедат сите граѓани

Груби: Заедничко ни е патешествието кон слободата, правдата, еднаквоста, но и интеграцијата

Честика од Џафери за Денот на албанската азбука: Дарот е голем, меѓутоа аманетот да се чува тој дар е уште поголем