boko haram

Свет

Упад на Боко Харам во затвор во Абуџа, избегаа околу 300 затвореници

А1он
Околу 300 затвореници се во бегство откако исламистички милитанти на Боко Харам упаднаа во затвор во главниот град на Нигерија, Абуџа. Секретарот на Министерството за
Свет

Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

А1он
Исламистичката терористичка група Боко Харам неодамна зазеде шест локални заедници во Нигерија, проширувајќи го своето упориште во оваа земја, изјави денеска за ДПА, Алхаџи Ахмед
Свет

Во Нигерија при напад на Боко Харам убиени најмалку седум луѓе

А1он
Милитантите од исламистичката група Боко Харам вчера упаднале во селото Пами, ја запалиле црквата, го киднапирале свештеникот и убиле најмалку седум луѓе, објави денеска Би-Би-Си.
Свет

Групата Боко Харам тврди дека киднапирала стотици ученици во Нигерија

А1он
Екстремистичката група Боко Харам денеска презеде одговорност за киднапирањето стотици ученици во северозападна Нигерија. – Јас сум Абубакар Шекау и нашите браќа стојат зад киднапирањето
Свет

Нигериските вооружени сили ослободиле над 70 заложници на Боко Харам

А1он
Вооружените сили на Нигерија ослободија најмалку 72 заложници на радикалната група Боко Харам, пренесе агенцијата Ксинхуа. Агенцијата потенцира дека заложниците, главно жени и деца, биле