Боко харам уби 43 земјоделци во Нигерија

Од:

Најмалку 43 земјоделци вчера се убиени во нападот на џихадистите од Боко харам во североисточна Нигерија.

dobivaj vesti na viber

– Пронајдовме 43 безживотни тела и шест лица тешко повредени, соопшти нигериската полиција.

Осум земјоделци се водат како исчезнати и се претпоставува дека се киднаприрани од припадниците на џихадистичката група.

Нападот се случил во оризово поле на 10 километри од Мајдугури, главниот град на нигериската сојузна држава Борно.

Во соопштението од полицијата се истакнува дека „нема сомнеж оти нападот е дело на Боко харам“.

Би можело да ве интересира

Повеќе од 600 жртви во смртоносни поплави во Нигерија

Горан Наумовски

При превртување пренатоварен брод загинаа 76 лица во Нигерија

Ана Ололовска

Потоа брод во Нигерија, најмалку 10 мртви и 60 исчезнати

Во Нигерија запленети 1,8 тони кокаин, петмина уапсени

Ана Ололовска

Во Нигерија 20 загинати во сообраќајна несреќа

Во Нигерија се удавиле околу 100 џихадисти кои бегале од офанзива на армијата