Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

Од:

Исламистичката терористичка група Боко Харам неодамна зазеде шест локални заедници во Нигерија, проширувајќи го своето упориште во оваа земја, изјави денеска за ДПА, Алхаџи Ахмед Матане, секретар на владата на федералната држава Нигер.

dobivaj vesti na viber

Според Матане, нападот на групата Боко Харам врз заедниците во окрузите Широро и Рафи имал влијание врз илјадници жители и некои од нив дури одлучиле да им се приклучат на екстремистите.

Тој кажа дека не е познато колку луѓе се убиени или повредени во нападите и дека милитантите најверојатно се здружиле со локални криминални банди.

Федералната држава Нигер се наоѓа на запад од Нигерија. Боко Харам со години дејствува претежно на североистокот на земјата, а нивното ширење во другите делови на земјата претставува закана за безбедноста на Нигерија.

Боко Харам повеќе од една деценија ја тероризира оваа најнаселена африканска земја.

Групата се бори за формирање на исламска држава. Во тој процес се убиени десетици илјади лица и киднапирани се илјадници деца. Обединетите нации излегоа со податок дека 2,4 милиони лица морале да ги напуштат своите домови заради нападите и малтретирањата на бескрупулозните борци на оваа група .

Би можело да ве интересира

Најмалку 50 жртви во поплавите во Нигерија

Најмалку 30 луѓе изгореа, меѓу нив и деца, при судир на три автобуси во Нигерија

Ана Ололовска

Упад на Боко Харам во затвор во Абуџа, избегаа околу 300 затвореници

Ана Ололовска

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска