Групата Боко Харам тврди дека киднапирала стотици ученици во Нигерија

Од:

Екстремистичката група Боко Харам денеска презеде одговорност за киднапирањето стотици ученици во северозападна Нигерија.

dobivaj vesti na viber

– Јас сум Абубакар Шекау и нашите браќа стојат зад киднапирањето во Кацина, рече лидерот на групата во аудиопорака.

Повеќе од 300 ученици сè уште се водат како исчезнати откако вооружени лица нападнаа средно училиште во Канкара, град во северозападниот дел на државата Кацина во Нигерија, соопштија властите.

Напаѓачи на мотори во петокот упаднаа во државно училиште и киднапираа 333 ученици по што се судрија со безбедносните сили.

Боко Харам се одговорни и за киднапирањето на стотици ученички во Чибок во 2014 година.

Би можело да ве интересира

Повеќе од 600 жртви во смртоносни поплави во Нигерија

Горан Наумовски

При превртување пренатоварен брод загинаа 76 лица во Нигерија

Ана Ололовска

Потоа брод во Нигерија, најмалку 10 мртви и 60 исчезнати

Во Нигерија запленети 1,8 тони кокаин, петмина уапсени

Ана Ололовска

Во Нигерија 20 загинати во сообраќајна несреќа

Во Нигерија се удавиле околу 100 џихадисти кои бегале од офанзива на армијата