Нигериските вооружени сили ослободиле над 70 заложници на Боко Харам

Од:

Вооружените сили на Нигерија ослободија најмалку 72 заложници на радикалната група Боко Харам, пренесе агенцијата Ксинхуа.

dobivaj vesti na viber

Агенцијата потенцира дека заложниците, главно жени и деца, биле ослободени по завршувањето на неколкуте воени операции, што во последните 10 дена се спроведуваат во државата Борно, во североисточниот дел на Нигерија.

„За време на операциите војската успеала да ликвидира најмалку 18 припадници на групата, да им го одземе вооружувањето и да зароби помагачи на терористите“, се наведува во сооопштението на нигериската војска.

Радикалната исламистичка група Боко Харам, која е активна во Нигерија и околните држави, се залага против западниот модел на образование и инсистира во земјата да се воведе шеријатот. Исламистите стојат зад многубројни терористички напади, извршувани како одговор на воените операции против групата од страна на армиите на Нигерија, Чад и Камерун.

Би можело да ве интересира

Во Нигерија запленети 1,8 тони кокаин, петмина уапсени

Ана Ололовска

Во Нигерија 20 загинати во сообраќајна несреќа

Во Нигерија се удавиле околу 100 џихадисти кои бегале од офанзива на армијата

Најмалку 50 жртви во поплавите во Нигерија

Најмалку 30 луѓе изгореа, меѓу нив и деца, при судир на три автобуси во Нигерија

Ана Ололовска

Упад на Боко Харам во затвор во Абуџа, избегаа околу 300 затвореници

Ана Ололовска