Нигериските вооружени сили ослободиле над 70 заложници на Боко Харам

Од:

Вооружените сили на Нигерија ослободија најмалку 72 заложници на радикалната група Боко Харам, пренесе агенцијата Ксинхуа.

Агенцијата потенцира дека заложниците, главно жени и деца, биле ослободени по завршувањето на неколкуте воени операции, што во последните 10 дена се спроведуваат во државата Борно, во североисточниот дел на Нигерија.

„За време на операциите војската успеала да ликвидира најмалку 18 припадници на групата, да им го одземе вооружувањето и да зароби помагачи на терористите“, се наведува во сооопштението на нигериската војска.

Радикалната исламистичка група Боко Харам, која е активна во Нигерија и околните држави, се залага против западниот модел на образование и инсистира во земјата да се воведе шеријатот. Исламистите стојат зад многубројни терористички напади, извршувани како одговор на воените операции против групата од страна на армиите на Нигерија, Чад и Камерун.

Би можело да ве интересира

Ослободени над 100 киднапирани жени и деца во Нигерија

Ана Ололовска

Милитанти пак нападнаа училиште во Нигерија, грабнаа 150 ученици

Жарко Настоски

Во Нигерија киднапирани осуммина од зграда во која живееле вработени во болница

Ана Ололовска

Во судирите во Нигерија загинале 350.000 луѓе, најголем дел деца до пет години

Жарко Настоски

Нигериската екстремистичка група Боко Харам ја потврди смртта на лидерот Абубакар Шекау

Ана Ололовска

Од нигериско исламско училиште грабнати над 150 ученици