Најмалку 70 цивили убиени во два напада на исламистите во Нигер

Од:

Најмалку 70 цивили се убиени во два истовремени напада на две села во Нигер. Се претпоставува дека извршители се исламските милитантни кои се активни во близина на гранцицата со Мали.

dobivaj vesti na viber

Во едно од селата се убиени 49, а повредени се 17 луѓе. Претставник на министерството за внатрешни работи потврди дека во другото село има 30 жртви. Владата на Нигер засега нема реакција ниту коментар.

Минатата година во Нигер се убиени стотици луѓе во нападите на милитантите. Ова држава во западна Африка постојано е на удар на милитанти поврзани со Ал Каеда и со Исламска држава на западната граница додека во останатиот дел активен е Боко Харам.

Би можело да ве интересира

Абу Хусеин – нов лидер на терористичката Исламска држава

Ана Ололовска

Исламска држава: Нашиот лидер е мртов

Ана Ололовска

Објавена листа со 15 македонски државјани кои се бореле за ИСИС во Сирија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Убиен лидерот на Ал Каеда Ајман ал-Завахири

Катерина Павлова-Николовска

Упад на Боко Харам во затвор во Абуџа, избегаа околу 300 затвореници

Ана Ололовска

Терористите побегнаа од затвор кој е под контрола на сириските Курди

Ана Ололовска