Во напад на Боко Харем убиени шестмина камерунски војници

Од:

Најмалку шест камерунски војници загинаа во напад на групата Боко Харам на северот на Камерун, каде џихадистите ги интензивираат своите напади.

dobivaj vesti na viber

Припадници на Боко Харам утринава извршија напад од шест возила со голем број орудија.

-Шест војници беа убиени, а четворица се ранети, соопштија локалните власти, додавајќи дека нападот се случил неколку десетици километри од границата со Нигерија.

Во насилствата на Боко Харем од 2009 година убиени се повеќе од 36.000 лица во северо-источна Нигерија. Околу два милиони жители од оваа област ги напуштиле своите домови и не смеат да се вратат во нив, а насилството оттогаш е проширено и во Камерун, Нигер и Чад.

Би можело да ве интересира

Упад на Боко Харам во затвор во Абуџа, избегаа околу 300 затвореници

Ана Ололовска

Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

А1он

Најмалку 70 цивили убиени во два напада на исламистите во Нигер

Во Нигерија при напад на Боко Харам убиени најмалку седум луѓе

Жарко Настоски

Групата Боко Харам тврди дека киднапирала стотици ученици во Нигерија

Ана Ололовска

Боко харам уби 43 земјоделци во Нигерија

Ана Ололовска