Во Нигерија при напад на Боко Харам убиени најмалку седум луѓе

Од:

Милитантите од исламистичката група Боко Харам вчера упаднале во селото Пами, ја запалиле црквата, го киднапирале свештеникот и убиле најмалку седум луѓе, објави денеска Би-Би-Си.

dobivaj vesti na viber

Според полицијата, терористите убиле седум луѓе, запалиле десет домови и украле лекови од болницата, како и резервите на храна, што властите планирале да ја поделат на жителите за Божик.

Според очевидците милитантите убиле најмалку 11 лица.

Боко Харам со децении извршува напади во северниот дел на Нигерија. Според Обединети нации бунтовничката група досега убила најмалку 36.000 лица, а поради нејзините напади раселени се два милиона луѓе.

Би можело да ве интересира

Повеќе од 600 жртви во смртоносни поплави во Нигерија

Горан Наумовски

При превртување пренатоварен брод загинаа 76 лица во Нигерија

Ана Ололовска

Потоа брод во Нигерија, најмалку 10 мртви и 60 исчезнати

Во Нигерија запленети 1,8 тони кокаин, петмина уапсени

Ана Ололовска

Во Нигерија 20 загинати во сообраќајна несреќа

Во Нигерија се удавиле околу 100 џихадисти кои бегале од офанзива на армијата