arhitektura

Македонија

Пендаровски ја врачи годишната награда за најуспешно архитектонско дело во 2021 година

А1он
Претседателот Стево Пендаровски ја врачи Големата годишна награда за архитектура за најуспешно реализирано архитектонско дело во 2021 година „Детска градинка Волково“, Скопје на авторите Филип
Магазин

Архитектот Ѓоко Радовановиќ добитник на наградата за животно дело „Андреја Дамјанов“

А1он
Архитектот Ѓоко Радовановиќ е добитник на наградата за животно дело во областа на архитектурата и градителството „Андреја Дамјанов“ за 2020 година, врз основа на одлуката
Култура

Велес неповратно ги губи старите автентични куќи, бисерот на староградската архитектура

А1он
Велешката автентична староградска архитектура од средината на 19 век е една од најубавите во земјава. Во Велес по војната имало останото педесттина од овие куќи
Македонија

Архитектите се правдаат: Шилегов ни кажа дека нема пари за Универзална сала, затоа предложивме да се сруши, иако сметаме дека треба да се зачува

Искра Манојлоска
Асоцијацијата на архитекти на Македонија се јави со свој став околу уривањето на Универзалната сала, кое го најави Град Скопје. „Нашиот став беше дека Универзална
Култура

Новата Летна школа за архитектура зазема алтернативен формат и почнува со меѓународен конкурс

А1он
Овогодинешната Летна школа за архитектура, организирана од Архитектонскиот факултет во Скопје, поради пандемијата од коронавирусот, годинава ќе заземе алтернативен формат. Темата на 29-тата сесија е
Култура

Водичот „Византиското наследство на Скопје“ на англиски јазик

А1он
Во издание на „Хаемус“ излезе водичот „Византиското наследство на Скопје“ на англиски јазик. Автор на ова најново издание на „Хаемус“ е Василка Димитровска. Водичот дава
Магазин

Дрвото замена за бетонот и челикот- највисокиот облакодер изграден од дрво во Норвешка

А1он
Норвешкиот град Брумундал со популација под 10.000 жители стана местото каде што е изградена највисоката кула од дрвени материјали. „Mjøstårnet tower“ е новиот облакодер кој
Култура

Градовите на привремениот урбанизам – предавање на Лорен Андрес во МСУ

А1он
Денеска, во 18.30 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје предавање ќе одржи Лорен Андрес, професорка по Урбани студии на Универзитетот во Лондон (UCL
Култура

Промоција на книгата „Ранохристијанската архитектура на источните области на Република Македонија“

А1он
На Правниот факултет на Штипскиот универзитет денеска ќе биде промовирана книгата „Ранохристијанската архитектура на источните области на Република Македонија“ од професорот на Факултетот за образовни