angjusev

Економија

(ВИДЕО) Анѓушев: Владата обезбеди поддршка за македонските компании и креира позитивни решенија за бизнисот

А1он
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, во придружба на министерот задолжен за странски инвестиции Бардул Даути и градоначалникот на Прилеп
Економија

(ВИДЕО) Анѓушев: Добредојдени се искуствата на италијанските компании во инфраструктурните проекти

А1он
Искуствата, технологиите и знаењата на италијанските компании во фазите на проектирање, изведба и надзор на градежните проекти кои се планира да се реализираат во Македонија
Економија

Анѓушев-Танаскоски: Со концептот на овластен економски оператор се олеснуваат царинските процедури и се убрзува транспортот

А1он
Олеснувањето на административните царински процедури и убрзувањето на прекуграничниот транспорт на стоки се само некои од придобивките од воведувањето на концептот на Овластен економски оператор,
Економија

Соработката меѓу домашните и странските компании е мала, се прават напори таа да се зголеми

А1он
Соработката меѓу македонските и странските компании во земјава е многу мала. Но, се прават напори таа да се зголеми. Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев
Економија

ЕДС: Неточни и веќе демантирани се информациите од пресот на ВМРО ДПМНЕ, не е отворена никаква истрага од грчкото обвинителство

А1он
„ВМРО ДПМНЕ повторно за веќе демантирана вест одржа прес конференција. ЕДС уште еднаш остро ги демантира и отфрла како невистинити сите наводи дека е започната
Економија

МЗШВ и Кабинетот на Анѓушев ги разгледуваат барањата на стопанските комори

А1он
Прифатени ќе бидат предлозите кои може да се вклопат во петгодишната Национална програма, во законските можности, но и во рамки на буџетот, е одговорот на
Економија

Заев и Анѓушев: Искуствата од Бизнис асоцијацијата од Источна Германија ќе помогнат во економскиот развој

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев заедно
Економија

Анѓушев: Владата донесе одлука со кредит да го помогне рестартирањето на Југохром

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев го посети металуршкиот комбинат Југохром Алзар во Јегуновце, по одлуката на Владата да се
Економија

(ВИДЕО) Анѓушев и Бектеши на Виенскиот економски форум: Регионалната економска област ќе ги заживее економиите

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев и министерот за економија, Крешник Бектеши учествуваа на јубилејниот 15-ти
Економија

Анѓушев: Проектираниот раст од 3,2 отсто за 2019 со сигурност ќе се реализира

А1он
Проектираниот економски раст од 3,2 процента следната година со сигурност ќе се реализира, откочени се крупните инфраструктурни проекти во патната и железничката инфраструктура, а покрај