angjusev

Македонија

Анѓушев: Очекувам годинава Чебрен да стане реалност во енергетскиот и водостопанскиот живот

А1он
Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев заедно со министерот за здравство Венко Филипче, денеска во Белград остварија средба со директорот на регионалната канцеларија на Меѓународната
Македонија

Анѓушев: Со отписот на стари долгови за струја им се помага на граѓаните, а не на компаниите

Со најавената мерка за отпис на стари долгови за потрошена електрична енергија нема да има никаква помош кон компаниите, туку само кон граѓаните кои имаат
Економија

Анѓушев: Четири компании одлучија да инвестираат во Македонија

А1он
Откако стигна веста за ратификација на Договотот од Преспа во грчкиот парламент добив информација од четири компании дека одлучиле да инвестираат во Македонија, истакна вицепремиерот
Економија

(ВИДЕО) Анѓушев: ФЕНИ е првата успешно решена стечајна постапка во Република Македонија

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев по завршувањето на првиот македонско – бугарски бизнис форум „Македонија
Македонија

Хазби Лика, Османи, Анѓушев си ја зголемуваат платата за 8.000 денари

А1он
До Собрание бил доставен предлог закон за покачување на платите на вицепремиерите за 8.000 денари. Со измените на Законот плата и други надоместоци на избрани
Економија

(ВИДЕО) Седница на Националниот совет за одржлив развој: Владата посветено работи на достигнување на поставените цели

А1он
Во Владата на Република Македонија, се одржа седница на Националниот совет за одржлив развој, интересорско тело со кое претседава Заменик претседателот на Владата задолжен за
Економија

(ВИДЕО) Анѓушев и Поповски: Владата има јасна и недвосмислена политичка волја за справување со корупцијата

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев и министерот задолжен за комуникации, транспарентност и отчестност Роберт Поповски,
Економија

Министрите од економски ресори на средба со стопанските комори: Исполнети се сите предуслови 2019 биде економска година

А1он
Во Владата на Република Македонија се одржа втората седница на Комисијата за јавно приватен дијалог, којашто произлезе како резултат на склучениот меморандум за соработка помеѓу