Спираки: Нова демократија нема да гласа за ратификација на протоколот за членство во НАТО

Од:

За ратификацијата на протоколот за членство во НАТО, Нова демократија ќе го стори истото што го направи и при процесот за ратификација на Договорот, бидејќи сметаме дека е лош договор и не е во корист на националните интереси, рече Мариа Спираки, портпаролката на најголемата грчката опозициска партија на денешниот брифинг со новинарите.

Спираки вели дека сега, „Ципрас брза да се заборави дека веќе се прекршува договорот, брза да се заборави дека отстапи македонски јазик и идентитет за соседите, а Заев слави, заборавајќи го првиот дел од сложеното име на неговата земја“.

– Нова демократија се обврзува строго да го контролира спроведувањето на овој лош договор. Нова демократија се обврзува дека ќе се бори за да ги ограничи последиците врз економијата и бизнисите во Северна Грција. Затоа, подготвува и набргу ќе соопшти план за поддршка и продуктивна реконструкција за нашата Македонија. Нова демократија како идна влада, целосно го задржува нејзиното право да го блокира текот на нашите соседи кон ЕУ, доколку смета дека е засегнат националниот интерес, рече Спираки.

Порптаролката на Нова демократија вели дека владата во обид да избега од Преспа од фиока ја извадила можноста за зголемување на минималната плата, нешто што можело да се направи уште во септември минатата година.

Би можело да ве интересира

Столтенберг: ЕУ без НАТО не е во состојба да ја брани Европа

Варуфакис до Парламентот ги достави сниманите разговори од состаноците на “Јурогруп”

Кикиљас: Ако е потребно, ќе преземеме мерки за лажните вести во врска со коронавирусот

Ана Ололовска

Електрични автомобили во грчкиот Парламент

Ана Ололовска

За 98,6 отсто намалена употребата на пластични кеси во грчките супермаркети

Ана Ололовска

Нон-пејпер: Ново англо-американско пратнерство за Западен Балкан по неуспехот на Брисел

Ана Ололовска