Земјотрес го погоди денеска грчкиот остров Самос

Од:

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска грчкиот остров Самос во Егејското Море, соопшти Геодинамичкиот институт во Атина.

Во соопштението се наведува дека епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 12,5 километри.

Според извештаите, епицентарот на земјотресот бил на осум километри источно од градот Карловаси, пренесе Катимерини.

Би можело да ве интересира

Мицотакис: Во овие околности меморандумите нема да се ратификуваат во грчкиот Парламент

Силен земјотрес ја погодил Босна и Херцеговина

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала кај Крф

Горан Наумовски

Маринакис: Другата страна не ги почитува основните работи, односно името на земјата, која не се вика Македонија, туку Северна Македонија

Каселакис: Меморандумите се позитивни за Грција и од геополитички и од економски причини

Сè додека трае оваа ситуација нема да ги ратификуваме меморандумите, повторно порака од Грција

Катерина Ѓуровски