НАТО соопшти дека не ги гледа условите за поканување на Киев во Алијансата

Од:

Заменик генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоан, изјави дека до самитот во Вашингтон во јули оваа година нема да има услови за поканување на Украина во Aлијансата.

„Ќе бидам искрен, не верувам дека до самитот во Вашингтон ќе бидат исполнети условите Украина да биде поканета во НАТО“, рече тој, одговарајќи на прашање на украински новинар на Форум за одбраната во Вашингтон.

Би можело да ве интересира

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Ројтерс: Путин е подготвен да стави крај на војната во Украина, но има услов за тоа

Загриженост во Киев: Русија најде решение за моќното оружје на Украина

Горан Наумовски

Двајца цивили загинаа во украинскиот ракетен напад на Крим

Во рускиот воздушен напад врз Харков, најмалку 10 лица се ранети

Горан Наумовски

Загина еден од најдобрите украински пилоти