НАТО: Украина да обезбеди војници, ние испраќаме само средства

Од:

Украина треба да обезбеди сопствена работна сила, сојузниците на НАТО и снабдуваат средства, изјави генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг на маргините на состанокот на министрите за надворешни работи на Г7 на италијанскиот остров Капри.

„На Украина и требаат луѓе и ресурси. Сојузниците на НАТО можат да обезбедат средства со обезбедување поголема поддршка од претходно, за што разговараме денес“, рече тој, одговарајќи на прашањето на Спутник за недостигот на војници во вооружените сили на Украина.

Тој посочи дека, што се однесува до работната воена сила, таа треба да ја обезбеди Украина.

„Киев штотуку донесе нов закон со кој се прошири старосната граница за воен рок. Не е на мене да давам детали, но сигурен сум дека Украина ќе ги донесе потребните одлуки за да го мобилизира потребниот број луѓе“, заклучи Столтенберг.

Притоа, тој посочи дека гледа позитивен развој во однос на обезбедувањето оружје на Украина од страна на членките на Алијансата.

Би можело да ве интересира

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Ројтерс: Путин е подготвен да стави крај на војната во Украина, но има услов за тоа

Загриженост во Киев: Русија најде решение за моќното оружје на Украина

Горан Наумовски

Двајца цивили загинаа во украинскиот ракетен напад на Крим

Во рускиот воздушен напад врз Харков, најмалку 10 лица се ранети

Горан Наумовски

Загина еден од најдобрите украински пилоти