nova demokratija

Регион

Договорот од Преспа една од темите на средбите на Мицотакис во Москва

А1он
Русија и Нова демократија се против Договорот од Преспа, но нивните несогласувања се различни. Грчката опозициска партија не е против членство на Скопје во НАТО,
Свет

Кандидат од Нова Демократија за европратеник под истрага за корупција во ЕУ

А1он
Европското тело за борба против корупција, ОЛАФ, потврди за весникот „Нова Европа“ дека Манолис Кефалојанис, е сѐ уште под истрага за измама и нерегуларности во
Регион

Спираки: Официјалното име на соседната земја е Северна Македонија, дискусијата за таблите е од мало значење

А1он
Според Договорот од Преспа, официјалното име е Северна Македонија, а дискусијата за таблите е од мало значење. Впрочем тие означуваат растојание меѓу градовите, коментираше портпаролката
Регион

Мицотакис–Крамп-Каренбауер: Заедничка агенда за границите на ЕУ

А1он
Лидерот на најголемата опозициска партија во Грција, конзервативната Нова демократија, Киријакос Мицотакис и претседателката на владејачката Христијанско-демократска унија (ЦДУ) во Германија, Анегрет Крамп-Каренбауер се согласни
Регион

Мицотакис со порака до Скопје и критики до Ципрас

А1он
Скопје треба да знае дека ќе се најдат соочено со Грција ако продолжат со однесување кое ги поткопува националните интереси, порача лидерот на опозициската Нова
Регион

Кумуцакос: Нема да го поддржиме Протоколот за членство на Скопје во НАТО

А1он
Денес сме овде да разговараме за последниот, формален чекор за една донесена обврска за земјата, веќе донесена одлука од ратификацијата на штетниот Договор од Преспа,
Регион

Спираки: Нова демократија нема да гласа за ратификација на протоколот за членство во НАТО

А1он
За ратификацијата на протоколот за членство во НАТО, Нова демократија ќе го стори истото што го направи и при процесот за ратификација на Договорот, бидејќи
Регион

Нова демократија: Ципрас во Парламентот ќе одговори зошто даде македонска националност и јазик

А1он
Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна македонска
Регион

Спираки: На маса се сите парламентарни оружја на Нова демократија

А1он
Сите парламентарни оружја се на маса, вели портпаролката на грчката опозициска партија Нова демократија, Мариа Спираки во однос на веројатноста тие да достават иницијатива за