Река поддржува решение, ги чека финалните формулации на уставните амандмани

Од:

Грчката партија Река на вчерашниот состанок на политичкиот совет и на парламентарната група, во врска со Договорот од Преспа, го потврдила ставот дека тие поддржуваат решение, но ги очекуваат точните формулации на уставните амандмани што ќе се гласаат во Собранието, „каде што ќе се покаже степенот на адаптација на новата реалност од страна на соседите”.

Лидерот на Река, Ставрос Теодоракис рекол дека набргу Грците ќе бидат повикани да донесат важна одлука што нема да биде лесна.

– Нашата одлука треба да биде поврзана со патриотскиот интерес, а не со поединени партиски интереси. Безбедноста, стабилноста, развојот на регионот се нераскинливо поврзани со европската перспектива на Балканот и ова е компасот за одлуките на Река, рече Теодоракис на состанокот на политичкиот совет и на парламентарната група на партијата.

Би можело да ве интересира

Во Грција 151 нов случај на Ковид-19, Владата воведува дополнителни мерки

А1он

23 турски државјани пристигнале со чамец на грчкиот остров Хиос, наводно бараат азил

А1он

Грција за првпат воведе вонредни заштитни мерки во туристичко место

А1он

Грција засега не ги отвора границите, преминот „Евзони“ од утре целосно затворен од 23 до 7 часот наутро

А1он

ВИДЕО: 10.000 молњи вчера удриле на грчката јонска ривиера

А1он

Мицотакис: Маската треба да стане наш постојан придружник, како клучевите, очилата и мобилниот телефон

А1он