Два силни земјотреси ја погодија Грција

Од:

Два силни земјотреси ја погодија јужна Грција, јавува EMSC.

Првиот земјотрес беше со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала, а вториот со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала, иако првично беше соопштено дека е со јачина од 6 степени.

Двата земјотреси се регистрирани во областа Пиргос.

Засега нема информации за повредени или материјална штета.

Би можело да ве интересира

Во Грција е уапсен државјанин на Македонија со „богато“ криминално досие

Герапетритис: Граѓаните на Северна Македонија не би сакале да ги стават во опасност односите со Грција

Каселакис до Мицотакис: Ако сметате дека Договорот од Преспа е предавнички, еве Ви шанса да го поништите

Герапетритис: Грчката Влада реагираше брзо и го интернационализираше прашањето по инаугурацијата на Сиљановска

Маринакис: Логиката на употреба на уставното име формално, но не и во јавни настапи не може да биде прифатена од Грција

Герапетритис: Ќе бидеме строги за верното и доследно спроведување на Договорот од Преспа од Северна Македонија