По силниот земјотрес во Грција, тлото продолжува да се тресе

Од:

По силниот земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала што утрово ја погоди Грција, тлото продолжува да се тресе.

Најмалку уште четири последователни потреси се регистрирани во тој регион со разлика од помалку од половина час.

Според ЕМСЦ, земјотресите биле со јачина од 2,9, 2,1, 2,5 и 3,1 степени според Рихтеровата скала.

Тие биле регистрирани помеѓу 9:24 и 9:45 часот по локално време.

ЕМСЦ пишува дека буквално една минута пред силниот земјотрес од 5,7 степени е забележан послаб земјотрес од 4,2 степени според Рихтеровата скала.

Би можело да ве интересира

Мицотакис: Во овие околности меморандумите нема да се ратификуваат во грчкиот Парламент

Силен земјотрес ја погодил Босна и Херцеговина

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала кај Крф

Горан Наумовски

Маринакис: Другата страна не ги почитува основните работи, односно името на земјата, која не се вика Македонија, туку Северна Македонија

Каселакис: Меморандумите се позитивни за Грција и од геополитички и од економски причини

Сè додека трае оваа ситуација нема да ги ратификуваме меморандумите, повторно порака од Грција

Катерина Ѓуровски