Почина авторот на бројни хитови на Оливер Драгојевиќ

Од:

На 73-годишна возраст почина Јакша Фијаменго, легендата на далматинската песна. Тој беше автор на многу хитови за кои музиката ја направи Зденко Руниќ, а ги изведе Оливер Драгојевиќ.

Самиот кажа дека песната „Кароца гре“ му е омилена. Кароца (кочија) на симпатичен начин зборува за метафората на животот што гре, гре (оди), без оглед на сè.

Јакша му напиша повеќе од 60 песни на Оливер Драгојевиќ, и беше исклучително горд на тоа. Меѓу нив се „Ноктурно“, „Анџеле мој“, „Надалина“, „А витар пуше“ и многу други.

Би можело да ве интересира

Семејството на Оливер Драгојевиќ постхумно објавува нов албум

А1он

Изведба на проектот „Реобмислување – филм, музика и поезија” во Крива Паланка

(ВИДЕО) Лепа Брена е кралица на паѓањето: Прегрна колешка па двете се најдоа на земја

Катерина Ѓуровски

Почина гитаристот на АBBА, Ласе Веландер

А1он

Беше југословенската Мерлин Монро, сега не би ја препознале

Ана Ололовска

ВИДЕО: Овации за Синди Лопер низ Австралија, на 70 години се уште не ја издава гласот

Предраг Петровиќ