Беше југословенската Мерлин Монро, сега не би ја препознале

Од:

Татјана Матејаш Тајчи беше вистинска југословенска сензација, а потоа наеднаш се повлече од сцената. Беше една од најпопуларните и најбараните југословенски пејачки, а на врвот на нејзината слава го „полуде“ целиот свет.

Поради нејзиниот автентичен стајлинг и изглед ја нарекуваа „Мерилин Монро“. Нејзините хитови важат за песни за сите времиња и за сите генерации, кои и денес се многу популарни и слушани.

Со својот најголем хит „Ајде да лудуваме“ победи на Југовизија во Задар во 1990 година. Тајчи беше една од најголемите поп ѕвезди во деведесеттите, а како што еднаш откри, како тинејџерка била жртва на сексуална злоупотреба.

Би можело да ве интересира

Изведба на проектот „Реобмислување – филм, музика и поезија” во Крива Паланка

(ВИДЕО) Лепа Брена е кралица на паѓањето: Прегрна колешка па двете се најдоа на земја

Катерина Ѓуровски

Почина гитаристот на АBBА, Ласе Веландер

А1он

ВИДЕО: Овации за Синди Лопер низ Австралија, на 70 години се уште не ја издава гласот

Предраг Петровиќ

Бендот „Металика“ купи фабрика за производство на винилни плочи

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Селин Дион ги откажа сите концерти: Пејачката откри дека е тешко болна

Ана Ололовска