Почина гитаристот на АBBА, Ласе Веландер

Од:

Долгогодишниот гитарист на ABBA, Ласе Веландер, почина на 70-годишна возраст, објавија неговите роднини.

Шведската музичка ѕвезда свиреше на некои од најголемите хитови на групата и беше важен дел од нивните снимки во 1970-тите и 1980-тите.

Тој неодамна придонесе за нивниот албум „Војаџер“ од 2021 година.

Неговото семејство ја соопшти тажната вест за неговата смрт:

„Со неопислива тага мораме да објавиме дека нашата сакана Ласе почина. Неодамна на Ласе му беше дијагностициран рак кој достигнал напредна фаза. Рано на Велики петок наутро, тој почина опкружен со своите најблиски“.

Би можело да ве интересира

Изведба на проектот „Реобмислување – филм, музика и поезија” во Крива Паланка

(ВИДЕО) Лепа Брена е кралица на паѓањето: Прегрна колешка па двете се најдоа на земја

Катерина Ѓуровски

Тажните судбини на членовите на АББА: Бјорн воопшто не се сеќава на успехот, Агнета помина низ пекол

Предраг Петровиќ

Беше југословенската Мерлин Монро, сега не би ја препознале

Ана Ололовска

ВИДЕО: Овации за Синди Лопер низ Австралија, на 70 години се уште не ја издава гласот

Предраг Петровиќ

Бендот „Металика“ купи фабрика за производство на винилни плочи

Горан Наумовски