Бендот „Металика“ купи фабрика за производство на винилни плочи

Од:

Американскиот хеви-метал бенд „Металика“ стана сопственик на „Фернис рекорд пресинг“, фабрика за преса во Вирџинија, која веќе 15 години произведува дискови за „Металика“, пренесува американскиот музички магазин „Билборд“.

Членовите на бендот се решиле на ваков чекор, меѓу другото, затоа што се покажало дека нивната годишна продажба во САД, за прв пат од 1987 година, ја надминала продажбата на ЦД-а. винил.

За време на проблеми со синџирот на снабдување и доцнење во производството, фабриката и помогна на „Металика“ да ги задржи повеќето од своите албуми на залиха.

„Навистина е возбудливо да се знае дека нашата долгорочна иднина е обезбедена, а во исто време можеме подобро да ги искористиме можностите за раст“, ​​изјави основачот и извршен директор на компанијата Ерик Астор.

Би можело да ве интересира

Изведба на проектот „Реобмислување – филм, музика и поезија” во Крива Паланка

(ВИДЕО) Лепа Брена е кралица на паѓањето: Прегрна колешка па двете се најдоа на земја

Катерина Ѓуровски

Почина гитаристот на АBBА, Ласе Веландер

А1он

Беше југословенската Мерлин Монро, сега не би ја препознале

Ана Ололовска

ВИДЕО: Овации за Синди Лопер низ Австралија, на 70 години се уште не ја издава гласот

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Селин Дион ги откажа сите концерти: Пејачката откри дека е тешко болна

Ана Ололовска