Изведба на проектот „Реобмислување – филм, музика и поезија” во Крива Паланка

Од:

Со музика од Бранислав Николов и Гоце Јованоски и филмска поезија од Дејан Трајкоски денеска од 19 часот во Europe House во Крива Паланка ќе биде изведен проектот „Реобмислување – филм, музика и поезија”.

Како што најавуваат организаторите, станува збор за интердисциплинарен проект во развој: фузија на поезија, филм и музика.

-Идејата е да се реобмисли уметничко дело и да се создаве ново, во поинаква форма од оригиналното. Се работи за песни инспирирани од сцени од повеќе филмови. Поезијата од Трајкоски ќе биде изведувана од Бранислав Николов, со музика создадена од Николов и Јованоски, инспирирана од оригиналните филмски композиции, стои во најавата.

Проектот е поддржан од Европска Унија, а се реализира во организација на Метрика Култура.

Би можело да ве интересира

Кинотеката ќе прикаже три филма со Марлон Брандо по повод еден век од неговото раѓање

Култниот филм со Ричард Гир ќе добие римејк, а познато е кој ќе го замени познатиот актер

Предраг Петровиќ

Обвиненијата за канибализам и силување ја уништија кариерата на познатиот актер

Предраг Петровиќ

Двоен „Златен був“ за „Прозаични стихови“ на Али Асгари и Алиреза Катами на 14. Филозофски филмски фестивал

Кинотека во рамки на проектот Сезона на филмски класици ќе го реставрира Мис Стон

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Кевин Костнер заплака во Кан: „Жал ми е…“

Предраг Петровиќ