Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

„Трето полувреме“ на филмскиот фестивал „Фебиофест“ во Прага

А1он
Филмот „Трето полувреме“ во режија на Дарко Митревски ќе биде прикажан на овогодинешниот филмски фестивал „Фебиофест“ во Прага, Чешка Република, во рамките на програмата „Балкански
Култура

„Птиците од ланските гнезда“ од Маџунков – „Роман на годината“

А1он
 Романот „Птиците од ланските гнезда“ од академик Митко Маџунков во издание на „Три“, е годинашен добитник на наградата „Роман на годината“ на „Утрински весник“. Одлуката
Култура

„Тартиф“ премиерно во Битолскиот театар

А1он
Народниот театар-Битола е подготвен за првата премиера во 2013 година –  „Тартиф“ на Молиер во режија на Сашо Миленковски. Претставата претпремиерно ќе биде изведена вечер,
Култура

Наградата „Балтон“ на ДЛУМ за Душан Георгиевски

А1он
Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ) од оваа година на Ревијалната годишна изложба ја воведе наградата од публика насловена „Никола Иванов-Балтон“. Нововостановената награда прв
Култура

Македонски писатели учествуваат на саемот на книга во Лајпциг

А1он
Ермис Лафазановски, Јовица Ивановски и Ким Мехмети  учествуваат на Меѓународниот саем на книгата во Лајпциг. И годинашното учество на македонски писатели на оваа книжевна манифестација
Култура

Објавени раскази од естонската писателка Кристина Ехин

А1он
Издавачот ПНВ Публикации ја објави збирката раскази „Ќерката на надреалистот“, што е прв превод на македонски јазик од естонската поетеса и прозаист Кристиина Ехин. Авторка
Култура

Изложба на Киро Урдин во Музејот на Град Скопје

А1он
Со отворањето на изложбата, мултимедијален  проект и инсталација „Франкофонија Планетариум“ на  познатиот уметник Киро Урдин вечер во Музејот на Град Скопје почнуваат мартовските Денови на