tanc

Култура

„Импулс“ – претстава на студентите од прва и втора година на Катедрата за современ танц при УГД

А1он
Во Домот на Армијата во Скопје вечерва во 19 часот ќе биде перформирана претставата „Импулс“ со студентите од прва и втора година на Катедрата за
Култура

Започнуваат со работа програмите од втор циклус студии на Катедрата за современ танц при УГД

А1он
На Катедрата за современ танц при Универзитетот „Гоце Делчев“ неделава, по прв пат започнува со работа високообразовната програма од втор циклус студии во просториите кои
Култура

Премиерна изведба на „Парадоксот на Диоген“ во МКЦ

А1он
Младинскиот културен центар ја продолжува сезоната на есенски настани со што вечерва во 20 часот со изведба на претставата „Парадоксот на Диоген“, во режија на
Култура

Скопје танцовиот театар ја отвора сезоната со танцов перформанс и филм

А1он
Танцовиот перформанс „Не ми ги допирај очите“ и проекција на танцовиот филм „Дома“ на Адријана Данчевска во продукција на Скопје танцовиот театар, ќе се одржи
Култура

Две сребра за македонската делегација на шампионатот во танц како спорт на Специјалната олимпијада во Грац

А1он
Осумчлената екипа на Специјална олимпијада Македонија во конкуренција на 13 земји освои два сребрени медала на првиот Светски шампионат на специјална олимпијада кој се одржа
Култура

Искра Шукарова гостува на интернационалниот фестивал за современ танц „Laiks Dejot 2021“

А1он
Искра Шукарова како кореограф и предавач гостува во Рига, Летонија на интернационалниот фестивал за современ танц „Laiks Dejot 2021“, кој се оддржува од 18 до
Култура

Скопје танцовиот театар и Рисима Рисимкин во март ќе гостуваат во театарот „Шајо“ во Париз

А1он
Македонските танчари од Скопје танцов театар предводени од кореографката Рисима Рисимкин во март 2022 година ќе ја изведат париската премиера на „Идентитети – Историја на
Култура

Со „Man Rec” и „Не ми ги допирај очите“ вечер се затвора Танц Фест 2021

А1он
„Man Rec” на французинот Амала Дианор и „Не ми ги допирај очите“ на македонската кореографка Адријана Данчевска вечер ќе го крунисаат годинешното издание на Танц