Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

„Женидба“ од Гогољ премиерно во театар „Комедија“

А1он
Театар „Комедија“ вечер премиерно ќе ја изведе претставата „Женидба“ на Николај В. Гогољ, во режија на Дејан Пројковски, кој на прес-конференција по повод премиерата рече  дека
Култура

Прв концерт на Филхармонијата од циклусот „Виртуози“ во 2013-та

А1он
Македонската филхармонија вечер ќе го изведе првиот концерт во 2013 година од циклусот „Виртуози“, на кој солист ќе биде јапонската виолинистка Акико Суванаи. Концертот ќе
Култура

„Мартинки“ – поетски избор на Весна Ацевска во Хрватска

А1он
Хрватската издавачка куќа ФИДИПИ објави поетски избор од Весна Ацевска, со наслов „Мартинки“, кој се продава во книжарниците во Загреб. Изданието содржи стотина песни од
Култура

Модерниот балет „Јас Исидора“ во МОБ

А1он
На малата сцена во Македонската опера и балет вечер  ќе биде изведена модерната балетска претстава „Јас Исидора“. Либретото, режијата и кореографијата е на Олга Панго, музиката е на Калиопи
Култура

Симонида Филипова Китановска со најдобар акварел на Меѓународниот ликовен конкурс во Карпош

А1он
Ликовната творба на Симонида Филипова Китановска е избрана за најдобра на Меѓународниот конкурс за избор на најуспешно дело во ликовната техника акварел, што во рамки на активностите
Култура

Прв концерт на Филхармонијата од циклусот „Виртуози“ во 2013-та

А1он
Македонската филхармонија задутревечер ќе го изведе првиот концерт во 2013 година од циклусот „Виртуози“, на кој солист ќе биде јапонската виолинистка Акико Суванаи. Концертот ќе го
Култура

Прва награда за самурајски филм на режисерска од Македонија

А1он
Самурајскиот филм „Пурпур и злато“ (Purple and Gold) по сценарио  на македонската режисерка Андријана Цветковиќ освои прва награда во категоријата краткометражен игран филм на фестивалот IAFOR
Култура

„Мисија“ на Миле Костов најдобар роман на конкурсот на „Ѓурѓа“

А1он
„Мисија“ на Миле Костов ја доби наградата за најдобар роман на конкурсот кој издавачката куќа „Ѓурѓа“ го распиша минатата година по повод 25 години од своето