Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Филмскиот фонд ќе финансира 28 филмови од национален интерес

А1он
Филмскиот Фонд на Република Македонија годинава ќе финансира 28 филмски проекти од национален интерес. Поддржани ќе бидат седум долгометражни, три малцински и осум краткометражни играни
Култура

Дино Имери со овации во „Лисински“

А1он
Дино Имери, еден од најуспешните млади македонски пијанисти, ја одушеви хрватската публика со својот солистички концерт во престижната концертна сала “Ватрослав Лисински” во Загреб. По завршувањето
Култура

Со „Севилскиот берберин“ Нацоски одбележува деценија од настапите на меѓународна сцена

А1он
Во Македонската опера и балет (МОБ) утревечер ќе биде изведена оперската претстава „Севилскиот берберин“ од Џоакино Росини. Со улогата на грофот Алмавива, нашиот познат тенор
Култура

Кинотеката на Македонија збогатена со аудио-визуелен материјал од СРД

А1он
Директорката на Кинотеката на Македонија Мими Ѓоргоска Илиевска денеска на претседателот на Советот за радиодифузија Зоран Трајчевски му додели благодарница за исклучителен придонес во збогатувањето