Македонија

Рот: Македонија запиша историја со договорите со Бугарија и со Грција, тоа сега треба да се награди

А1он
Како уверен Европеец, секогаш останувам оптимист. Дадовме ветување дека во текот на нашето претседателство со Советот ќе се потрудиме да добиеме зелено светло за почеток
Македонија

Мицкоски: Оставка од Заев, слобода за народот

А1он
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва на протест пред Владата побара оставка од премиерот Зоран Заев по неговите ставови во интервјуто за бугарската БГНЕС во однос
Македонија

Захариева: Блокадата за Северна Македонија е поради „говорот на омраза“

А1он
Министерката за надвoрешни работи на Бугарија, Екатерина Захарева, вели дека блокатата од нејзината држава за Македонија произлегува од погрешното читање на историјата и од „говорот
Македонија

Разбиена нарко група во Скопје, запленета марихуана

А1он
Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со Надворешната канцеларија за криминалистички работи при ОВР Дебар и
Македонија

Филипче: Заев во изминатите три години донесе низа тешки, но целосно исправни одлуки

А1он
Министерот за здравство, Венко Филипче се огласи со поддршка за премиерот Зоран Заев по серијата бурни реакции што ги предизвика неговото интервју за бугарската БГНЕС.
Македонија

Мисовски и Зендели избрани за потпретседатели на Собранието

А1он
Собранието на Република Северна Македонија попладнево на продолжението на 22. седница ги избра пратениците Горан Мисовски од НСДП и Фадил Зендели од Беса за потпретседатели
Македонија

СДСМ му одговори на Црвенковски: Ставовите на премиерот се ставови на партијата

А1он
Секој има право на свое мислење и став, дури и кога доаѓа по години молк. Но граѓаните и СДСМ, одамна и на време избраа европска
Македонија

Добрила Кацарска избрана за судија на Уставниот суд

А1он
Собранието на Република Северна Македонија попладнево на продолжение на 20. седница со 61 глас „за“ ја избра Добрила Кацарска за судија на Уставниот суд. Претресот
Македонија

Спасовски: На вработените во МВР ќе им биде исплатена заостаната бонус плата за 2017 и за 2018 година

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот Марјан Кицев. На средбата министерот
Македонија

Ахмети: Убеден сум дека преку конструктивни разговори со Бугарија ќе се надминат отворените прашања

А1он
Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе бидат надминати пријателски и Бугарија ќе остане силен