(ВИДЕО) Руска ТВ објави застрашувачка снимка: Во очекување на нуклеарен конфликт

Од:

Руската НТВ објави прилог со наслов „Во пресрет на нуклеарен конфликт – како оружјето за масовно уништување стана дел од геополитичката игра“.

dobivaj vesti na viber

НТВ, која е во сопственост на руската гасна компанија „Гаспром“, објави застрашувачки прилог за потенцијалниот армагедон што би се случил доколку Русија употреби нуклеарно оружје, со снимки од „печурки“ кои се креваат по падот на нуклеарна бомба.

Во тој телевизиски прилог Западот е обвинет дека премногу зборува за нуклеарна војна, додека пропагандистите на Путин постојано се закануваат со употреба на оружје за масовно уништување, пренесува Вечерњи лист.

„Ние сме во ситуација кога надмоќта во ресурсите и конвенционалното оружје е на страната на Западот – коментира во прилог Василиј Кашин, политички аналитичар од Вишата економска школа во Москва.

„Моќта на Русија се заснова на нејзиниот нуклеарен арсенал“, додава тој, а прилогот покажува и како оружјето оди на запад од Краснојарск, град во Сибир.

Би можело да ве интересира

Во Киев вонредни исклучувања на струјата

Руските сили го гранатираа Днепар

(ВИДЕО) Ако ја загубиме војната, Хаг ќе им суди и на чистачите околу Кремљ – дебата на руска телевизија

Катерина Павлова-Николовска

Столтенберг: Русија веројатно ќе продолжи да ја напаѓа клучната украинска инфраструктура

Катерина Павлова-Николовска

Реакција на Москва до Осло откако во Норвешка се уапсени повеќе Руси поради летање дронови

Заобиколувањето на санкциите против Русија ќе биде кривично дело во ЕУ

А1он