Русите зазедоа уште едно село во Луганската област

Од:

Руската војска денеска објави дека го освоила селото Билогоривка во Луганската област на истокот на Украина, едно од последните кое се оттргна од руската контрола во областа.

Во септември 2022 година, Русија објави анексија на Луганск и три други украински региони, регионот Доњецк на истокот на земјата, како и регионите Запорожје и Херсон на југ.

„Во текот на борбените дејствија, единиците на јужната формација целосно ја ослободија Билогоривка во Народна Република Луганск и зазедоа поповолни позиции“, соопшти руското Министерство за одбрана.

Селото Билогоривка се наоѓа во областа Луганск, која речиси целосно е под руска контрола.

Би можело да ве интересира

Тешка ситуацијата во Часов Јар

Предраг Петровиќ

Вашингтон со наредба: Стоп за испорака на „Патриотите“, сите мора да се дадат на Украина

Предраг Петровиќ

Руски извори: Во Одеса пристигнаа француски платеници

Предраг Петровиќ

Средба кој ги менува работите: Путин оди во Северна Кореја

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Предраг Петровиќ