Тројца банкари повлекле повеќе од 2 милијарди долари во Мозамбик

Од:

Три поранешни банкари во Кредит Суис беа уапсени за наводна вмешаност во измамничка шема поврзана со фирми од Мозамбик, која ја чинеше оваа банка 2 милијарди долари, велат американските власти.

dobivaj vesti na viber

Две други лица исто така беа уапсени а меѓу нив е и поранешниот министер за финансии на земјата.

Во обвинението се вели дека преку серија од финансиски трансакции се повлекле повеќе од 2 милијарди долари преку заеми гарантирани од страна на владата во Мозамбик.

Во изјава од банката се вели дека три поранешни вработени се обвинети од страна на САД дека ги „прескокнале внатрешните контроли“ и извршила измама во која е вмешана и владата на Мозамбик.

Од банката велат дека против нив не биле преземени никакви мерки.

Би можело да ве интересира

Вицегувернерката Митреска: Централните банки забрзано работат на истражувања за воведување дигитални валути

Тропскиот циклон Гомбе предизвика 53 жртви во Мозамбик

Ана Ололовска

Битолски банкари и двајца Грци преку ујдурми со кредити „олесниле“ банка за половина милион евра

Жарко Настоски

Терористи обезглавија 50 луѓе во Мозамбик

Ана Ололовска

Коронавирусот го преполови профитот на банките

Ландов

Заврши драмата во Франција – ограбувачот на банка уапсен, заложниците ослободени

Жарко Настоски