mozambik

Свет

Претседателот на Мозамбик и лидерот на опозицијата потпишаа нов мировен договор

А1он
Претседателот на Мозамбик, Филипе Њуси, и лидерот на најголемата опозициска група во земјата, Осуфо Момаде, синоќа во Мапуту потпишаа нов мировен договор, јавија светските агенции.
Свет

Петмина загинати во невремето во Мозамбик

А1он
Најмалку пет лица загинаа во циклонот Кенет што го погоди Мозамбик, соопштија локалните власти. Хуманитарните организации предупредија на евентуални поплави и лизгање на земјиштето во
Свет

Мозамбик започна со кампања за вакцинирање против колера

А1он
Во градот Беира во Мозамбик денеска почна вакцинација на граѓаните откако беа пријавени 1.400 пријавени случаи на колера. Во Беира и околината живеат околу 900.000