Тројца алпинисти загинаа, а еден е исчезнат во реонот на врвот Еверест

Од:

За време на викендот, тројца алпинисти загинаа во непосредна близина на врвот Еверест, додека еден се води за исчезнат, пренесе ТАСС.

Американски алпинист загинал во близина на Еверест, а индиски алпинист исчезнал на пат од врвот надолу, по успешното освојување на врвот, изјавија организаторите на нивните експедиции.

Во текот на последните два дена во реонот на Еверест загинале уште двајца алпинисти – од Словачка и Австралија, соопштија непалските власти и локалните медиуми.

Од почетокот на актуелната пролетна сезона на искачување на Еверест, почната во текот на март и која ќе трае до крајот на мај, досега загинаа петмина алпинисти, додека еден е исчезнат.

Би можело да ве интересира

Спасувачка акција за македонски планинар – со смрзнатини и во тешки услови го искачи четвртиот највисок врв во светот

Анита Петровска Рајковиќ

Од ФПСМ излегоа со ФБ соопштение во врска со состојбата на алпинистот Здравко Дејановиќ при искачувањето на врвот Лотце на Хималаите

Предраг Петровиќ

Алпинист загина во Националниот парк Пакленица, паднал од височина од околу 150 метри

Голема лавина на Монт Еверест, исчезнаа тројца непалски водичи

Горан Наумовски

Ден на жалост во Радовиш по загинувањето на двајцата алпинисти

Спортски качувачи се натпреваруваа по карпата на Демиркаписка клисура

Ана Ололовска