Суд во Тексас пресуди Алекс Џоунс да плати 50 милиони долари оштета за клевата

Од:

Суд во Тексас му изрече казна во висина од 45 милиони долари на Алекс Џоунс, основач на веб-сајтот „Инфоварс“. Парите се оштета за родителите на жртвите од масакрот во училиштато Сенди хук кои го тужеа Џоунс за клевета.

dobivaj vesti na viber

„Инфоварс“ e еден од главните мегафони во САД за ширење теории на заговор и дезинформации, како за национални трагедии, така и за Ковид-19 или за изборите. Својата радио програма и веб содржини Џоунс ги емитуваше на огромна публика во САД.

Веднаш по оружениот напад во основното училиште Сенди хук во 2012 година, кога загинаа 26 лица, вклучувајќи 20 деца на шест и седумгодишна возраст, Џоунс известуваше дека „никој не умрел“, и дека нападот бил исцениран од активистите за контрола на оружјето во САД за да се создаде расположние за отстранување на оружјето.

Нил Хеслин и Скарлет Луис, родители на шестгодишната жртва Џеси Луис, дадоа искази дека добивале постојани закани по емисиите на Џоунс “ а поврзано со Сенди хук.

Одлуката на судот синоќа дојде по судската одлука завчера кога истата порота пресуди оштета во полза на тужителите во висина од 4.1 милион долари. Со тоа, вкупната сума што Џоунс треба да ја отплати на родителите е во висина од 50 милиони долари.

Во тужбата тие бараа оштета од 150 милиони долари.

Адвокатите на родителите побараа од судот да ја заврши „златната треска од страв и дезинформација “ на Џоунс.

Весникот „Тексас трибјун“ истакна дека медиумската империја на Џоунс се урива откако неколку компании веќе отишле во банкрот,

Независен економски проценител кој сведочеше на судењето укажа дека од 2015 и 2018 година Џоунс од својата компанија „Фри спич системс“ заработил 18 милиони долари, и дека добил исплати од 62 милиони во 2021, а поврзано со друга тужба за клевета околу Седни хук.

Неговото вкупно богатство е проценето меѓу 135 и 270 милиони долари, вклучувајќи ја и неговата компанија „Фри спич системс“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Овации за Орбан на собир на конзервативци во Тексас: „Помалку драг кралици и повеќе Чак Норис“

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Вооружен напаѓач уби двајца, а рани четири лица во град во Тексас

Ана Ололовска

Бројот на починати мигранти, пронајдени во камионот во Тексас, се зголеми на 51

Ана Ололовска

Основното училиште во Тексас, каде тинејџер уби 19 ученици и двајца учители, ќе биде урнато

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Нови детали за масакрот во Тексас: Отворена истрага за огромното доцнење на полицијата

Полицијата 40 минути не влегуваше во училиштето каде се случи масакрот, го бараа клучот

Предраг Петровиќ