Хрват доби казна од 700 евра за коментар на Фејсбук: Можеше да заврши во затвор

Од:

Маж од Сплит (51) е казнет со 700 евра бидејќи во септември минатата година омаловажил полицаец и неговиот начин на работа, пишува Слободна Далмација.

Човекот на Фејсбук, во коментарите под текстот на еден сплитски портал напишал: Овој и мене ниту пијан, ниту дрогиран ме награди со одземање на мојата возачка дозвола бидејќи тој…Во прилог објавил и записник потпишан од полицаецот.

Сплитчанецот на тој начин го прекршил Законот за прекршоци против јавниот ред, пресуди Сплитскиот Општински суд за прекршоци.

Во наведениот Закон е наведено дека со парична казна од 700 до 4.000 евра или затвор до 30 дена ќе се изрече секој што омаловажува или навредува службени лица за време или во врска со вршењето на нивната должност, јавува Слободна Далмација.

Би можело да ве интересира

Маж и жена се убиени во Славонски Брод

Горан Наумовски

Познатиот готвач рече дека „Хрватите јадат како свињи“, Хоудек се налути: Тоа е арогантно однесување

(ВИДЕО) Хрват збесна по поразот од репрезентацијата, па го демолираше телевизорот

Горан Наумовски

Ученик во Лика бил незадоволен од оценката, се заканил дека ќе дојде со пиштол во понеделник

Хорор во Загреб: Маж шетал гол по улица и со секира кршел автомобили, а во неговата куќа пронајдено е тело на жена

A1on

(ВИДЕО) Ужас во Хрватска: Влета во смрт, пред несреќата објавувал видео како вози 200 на час

Катерина Ѓуровски