(ВИДЕО) Големиот пожар во Тексас ја зема првата жртва

Од:

Пожарот што во понеделникот избувна во Тексас досега се прошири на 445.000 хектари и брзо стана „најголемиот и најразорниот“ во историјата на таа американска сојузна држава.

Си-Би-Ес Њуз јавува дека пожарникарите досега успеале да го локализираат пожарот само на три отсто од територијата зафатена од пожарот кој почнал да се шири од округот Хачинсон.

Американската телевизија објави дека едно лице загинало во пожарот.

Поради пожарот привремено беше прекината работата на „Пантекс“, главната фабрика за производство на нуклеарно оружје, која се наоѓа на околу 50 километри од градот Амарило.

Британскиот весник Индипендент пишува дека производството било прекинато во вторникот вечерта.

– Го евакуиравме нашиот персонал, несуштински персонал, од фабриката, само како мерка на претпазливост – изјави Леф Пендерграфт, портпарол на Канцеларијата за производство на Националната управа за нуклеарна безбедност во „Пантекс“.

Би можело да ве интересира

Не се излезени записниците за пожарот во Универзална: Надзорот најави можна промена на металната конструкција

Орце Костов

Голем пожар кај Нови Сад: Гори голем дел од населбата „Бангладеш“

Герасимовски: Во Универзалната сала немало никој за време на пожарот, апелирам да не се шират шпекулации

Александар Тодески

Ваков објект во Бугарија изгорел за седум минути, среќа што нема жртви, вели поранешниот директорот на Универзална сала

ВИДЕО: Гори една од куполите на Универзална

Орце Костов

Загина 63-годишен прилепчанец при палење стрниште

Горан Наумовски