ВИДЕО: Студентите на пропалестинските протести во Тексас се судрија со полицијата

Од:

Демонстрантите и полицијата синоќа се судрија во кампусот на Универзитетот во Тексас при што дојде до десетици апсења, а Универзитетот Колумбија во Њујорк почна да ги суспендира студентите, јавија странските агенции.

Според адвокатот на Универзитетот во Остин, најмалку 40 демонстранти се уапсени синоќа под обвинение за нарушување на јавниот ред.

Доцна синоќа, Универзитетот објави соопштение во кое се вели дека многу од демонстрантите не се поврзани со институцијата и дека камповите се забранети во кампусот.

Исто така, се наведува дека некои демонстранти влегле во „физички и вербални конфронтации“ со претставници на Универзитетот, што ги натерало службениците да контактираат со полицијата.

Протестот во Тексас и другите протести низ земјата уследија по протестите на Универзитетот Колумбија во Њујорк, кои се уште траат.

Активистите во универзитетскиот кампус синоќа не го испочитуваа рокот да го напуштат кампот со околу 120 шатори.

Иако управата на Универзитетот не повика полиција да ги растера демонстрантите, портпаролот на Универзитетот Бен Чанг рече дека започнале процес за суспендирање на студентите.

Тој рече дека иако Универзитетот го почитува правото на студентите на слободен говор, но, кампот ја попречува наставата и подготовката за завршните испити.

Би можело да ве интересира

Повеќе од 100 пожарникари се борат со шумскиот пожар во Јута

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

САД: Ќе работиме со Северна Македонија и Грција да го одржaт Договорот од Преспа

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина

Палестинците имаат право на држава вели новиот британски премиер