Рим и Мадрид подготвуваат заедничка иницијатива за миграциската политика на ЕУ

Од:

Шпанија и Италија сакаат да создадат нов стратешки сојуз што ќе помогне во обликувањето на идната миграциска политика на Европската унија, изјавија денеска министрите за надворешни работи на двете земји кои разговараат во Мадрид.

Шпанскиот министер за надворешни работи Аранча Гонзалес Лаја и италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи ди Мајо изјавија по состанокот дека подготвуваат неформален документ во кој се предлага заедничка политика за миграција на ЕУ за неколку недели.

Двајцата изјавија дека очекуваат поддршка од други земји во медитеранскиот регион, каде за првпат повеќето од десетици илјади бегалци и мигранти кои бараат подобар живот на нашиот континент влегуваат во европско тло.

Ние ќе работиме заедно за зајакнување на односите по ова прашање, рече Гонзалез пред новинарите.

Европската комисија сака оваа година да започне со реформа на системот за азил и миграциската политика на 27 земји-членки.

Би можело да ве интересира

Шпанија ја продолжи вонредната состојба до 26 април

А1он

Во Италија почина стотиот лекар

А1он

Санчез: Близу сме до почеток на смирување на ситуацијата во Шпанија

Ана Ололовска

Конте: ЕУ да им помогне на членките или ризикува пропаст

Ана Ололовска

Јункер е за зголемување на буџетот на ЕУ

Ана Ололовска

Бреша официјално се огласи против завршување на сезоната во Серија „А“

А1он