Орангутани тестирани за Ковид-19 во Малезија

Од:

Во Малезија, десетици високо загрозени орангутани беа тестирани од коронавирусот, објавија тамошните власти.

Тестовите на 30 примати на островот Борнео беа спроведени минатиот вторник и сите биле негативни. Како што известуваат организациите кои работат со дивиот свет, ова се први тестови на орангутани во оваа земја во Југоисточна Азија. Тие беа спроведени откако вработени во еден паркот за диви животни, се покажаа заразени.

Ветеринарите внимателно ќе ги следат мајмуните и ќе продолжат со тестови. Зоолошката градина во Атланта викендов објави дека неколку од горилите што живеат таму, биле позитивни. Имаше и неколку познати случаи со мачки, кучиња и најмалку еден пор, кои исто така, биле заразени со коронавирус.

Би можело да ве интересира

Феро Инвест се претстави на саем за хидроелектрани во Малезија

Горан Наумовски

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Павлова-Николовска

СЗО до Американците: На која основа тврдите дека коронавирусот дошол од лабораторија

Ана Ололовска

По три години Хонг Конг ја укинува обврската за носење маски

Ана Ололовска

ФБИ: Корона вирусот протече од лабораторија во Кина

Кремљ: Не бевме вклучени во соборувањето на MH17 во источна Украина во 2014 година

Ана Ололовска